piektdiena, 2016. gada 30. septembris

Aspartāms


Pārtikas piedevas nr.: E951
Funkcija / pielietojums: mākslīgs saldinātājs, garšas un aromāta pastiprinātājs



Aspartāms ir mākslīgais saldinātājs, kas iegūts (sintezēts) laboratorijas apstākļos. Tas ir aptuveni 180 reizes saldāks par rafinēto jeb balto cukuru (saharozi) un satur mazāk kaloriju. Salīdzinot ar saharozi, saldās garšas izjūta no aspartāma parādās lēnāk, taču saglabājas ilgāk, tam piemīt intensīvi salda garša. Daudziem cilvēkiem saldinātāja garša var liekties nepatīkama. Ieteicamais daudzums ir 1/32 daļa no tējkarotes uz glāzi ūdens vai sulas, vai arī to pievienot ēdienam pēc saviem ieskatiem. Aspartāms ir nestabils skābā vidē, tādēļ tas nav derīgs skābas pārtikas saldināšanai.

Aspartāms ir asparagīnskābes un fenilalanīna dipeptīda metilesteris. Aspartāms var būt ražots izmantojot ģenētiski modificētas zarnu nūjiņas (Escherichia coli, saīsināta arī kā E. coli) baktērijas paveidu. Nodrošinot baktēriju augšanai nepieciešamos apstākļus (vidi) tās ar enzīmu jeb fermentu palīdzību pārstrādā saņemtās barības vielas un caur šūnu sieniņām (šūnapvalku) izdala nevajadzīgos blakusproduktus (olbaltumvielas u.c. vielas). Iegūtās (sintezētās) olbaltumvielas jeb proteīni satur 2 no 20 dabā sastopamajām aminoskābēm: aspargīnskābi un fenilanīnu, kas ir pamat sastāvdaļas saldinātāja ražošanai. No baktēriju ekskrementiem (atkritumvielām) tiek atdalītas un attīrītas vajadzīgās aminoskābes, kas tālāk tiek pakļautas sintēzes reakcijai ar alkoholu - metilspirtu (metanolu jeb koka spirtu). Pārveidotās aminoskābes pie noteiktiem apstākļiem tiek uzkarsētas un atdzesētas. Šajā kondensācijas procesā aminoskābes kristalizējas, pārvēršoties dipeptīdos (saistītos aminoskābju pāros). Iegūtie kristāli tiek apstrādāti ar etiķskābi kā rezultātā veidojas aspartāms.

Organismā aspartāms sadalās to veidojošajās sastāvdaļās - asparagīnskābē, fenilalanīnā un metanolā ar masas attiecību 4 : 5 : 1. Metanols rodas aspartāmam sadaloties virs 30 °C un pat pie ilgstošas produktu glabāšanas (t.sk. istabas temperatūrā). Metanols ir kumulatīva inde. Nonākot aknās tas alkoholdehidrogenāzes iedarbībā ātri metabolizējas par formaldehīdu (metanālu) - ļoti kaitīga gāze. Pēc tam formaldehīds aldehīdehidrogenāzes iedarbībā strauji un pilnība oksidējas par skudrskābi (metānskābi), kurai ir ilgs pussabrukšanas periods - t.i., lēni metabolizējas. Galvenokārt pateicoties tieši šīs vielas toksiskajai iedarbībai saindēšanās ar metanolu ir daudzu, tautā saukto "krutkas" dzērāju, nāves cēlonis.



1965. gada decembrī Amerikā strādājot pie zālēm pret čūlām James M. Schlatter (G.D. Searle & Company ķīmiķis) nejauši atklāja aspartāmu. ASV Pārtikas drošības un uzraudzības dienests (Food Safety and Inspection Service - FSIS) 1974. gadā aspartāmu atzina par drošu lietošanā cilvēkiem. 1981. gadā kompānijas G.D. Searle patents uz aspartāmu tika pagarināts, bet 1992. gada decembrī tas beidzās. Līdz ar to aspartāmu varēja sākt ražot arī citi uzņēmumi. ASV Pārtikas un zāļu pārvalde (Food and Drug Administration - FDA) jau 1995. gada augustā ziņoja par 92 ar aspartāma lietošanu pārtikā saistītām saslimšanām, tostarp nāvi. 1996. gadā FDA noņēma visus izmantošanas ierobežojumus attiecībā uz šo sastāvdaļu, kas ļāva to izmantot karsētos un ceptos produktos. Pēdējo 30 gadu laikā no visām patērētāju sūdzībām, ko saņēmusi FDA, aptuveni 75 % ir par aspartāmu. Arī Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde (European Food Safety Authority - EFSA) vairākkārt atzinusi šo vielu par cilvēku veselībai drošu (nekaitīgu) balstoties uz veiktajiem aspartāma riska novērtējumiem. Kā arī apstiprinājusi tās priekšgājējas – Eiropas Komisijas Pārtikas zinātniskās komitejas (Scientific Committee on Food (SCF)) 1984., 1988. un 2002. gadā veikto pārbaužu rezultātus. ESFA zinātniskie pētījumi saskan ar Apvienotās Pārtikas un lauksaimniecības organizācijas/Pasaules veselības organizācijas pārtikas piedevu ekspertu komitejas (Joint Food and Agriculture Organization (FAO)/World Health Organization (WHO) Expert Committee on Food Additives (JECFA)) veiktajām pārbaudēm. Arī vairāk nekā 100 valstīs esošo regulējošo iestāžu veiktie zinātniskie pētījumi un normatīvās pārbaudes atzinušas, ka aspartāms ir lietošanai nekaitīgs. Līdz ar to, savos novērtējumos ESFA zinātniskie eksperti viennozīmīgi secināja, ka nevar būt nekādu bažu par to, ka aspartāms pašreizējā devas līmenī ir kaitīgs patērētājiem, ieskaitot zīdaiņus, mazus bērnus un sievietes grūtniecības laikā. Pašreizējā pieļaujamā dienas deva, ko uzskata par cilvēkam nekaitīgu ir 40 miligrami uz ķermeņa masas kilogramu (mg uz kg). ASV Pārtikas un zāļu pārvalde ir noteikusi aspartāma pieļaujamo dienas patēriņu, kas ir 50 mg uz ķermeņa masas kilogramu. Pārsvarā cilvēki ikdienā patērē vidēji ap 10 mg uz kg. Jāpiebilst, ka laboratorijas pētījumos parasti izmanto maksimāli atļauto dienas devu.

Ik pa reizei sabiedrība parādās jauni zinātnieku veiktie pētījumi vai iepriekšējo pētījumu izvērtējumi tādējādi no jauna uzvirmojot ažiotāžai, diskusijām par aspartāma kaitīgo ietekmi. Tiek kritizēti iepriekšējo pētījumu metodes, to atklātums un godīgums, un veids kā tiek noteikts pieļaujamais un veselībai nekaitīgais daudzums pārtikā. Realitātē lielo ražotāju lobija dēļ tālāka pētījumu uzsākšana / virzība un saldinātāja ierobežošana / aizliegšana pārtikas produktos tiek stipri bremzēta vai pat netiek uzsākta vispār. Aspartāms ir viena no visvairāk pētītajām pārtikas piedevām, ar vairāk nekā 200 pētījumiem, gandrīz pēdējo 40 gadu laikā. Neskaitāmi pētījumi ir apstiprinājuši, ka aspartāma lietošana uzturā var izraisīt teju ap 100 dažādu organismam nelabvēlīgu blakusparādību (blakņu) simptomu? un saslimšanu, piemēram:

agresivitāte;
acidoze;
aizkaitināmība;
aklums;
aknu aptaukošanās;
Alcheimera slimība;
alerģija;
aptaukošanās;
asas sāpes ķermenī, bez iemesla;
astma;
atkarība;
atmiņas pasliktināšanās / zudums;
bezmiegs;
cukura diabēts (cukurslimība);
demence (dzīves laikā radusies plānprātība);
depresija;
dzirdes pasliktināšanās / zudums;
džinkstoņa ausīs;
epilepsija (krītamā kaite);
fibromialģija (hronisks sāpju sindroms);
galvassāpes, arī ilgstošas;
garastāvokļa svārstības;
hiperaktivitāte;
imūnsistēmai kaitīgs;
krampji;
kuņģa sieniņas bojājumi;
leikēmija jeb leikoze;
lēkmes;
limfoma;
locītavu sāpes;
metaboliskā acidoze;
migrēna;
multiplā jeb izkaisītā skleroze vai tās simptomi;
neiroloģiskā simptomātika;
neirotoksisks (izraisa nervu sistēmas un smadzeņu bojājumus);
nejūtīgums;
nemiers;
nogurums;
paaugstināta uzbudināmība, arī bērniem;
paaugstināts dzīvsudraba jūtīgums no sudraba amalgama plombām;
paranoja;
Parkinsona slimība;
rada slāpju sajūtu;
redzes pasliktināšanās / zudums (denaturē acs tīklenes proteīnus);
reibonis;
samazināta insulīna izstrāde aizkuņģa dziedzerī;
sausina gļotādu;
sistēmiskā sarkanā vilkēde;
slikta dūša;
smadzeņu audzējs;
spazmas;
teratogēns (izraisa defektus augošā embrijā);
tinnitus (troksnis ausīs);
tirpoņa kājās;
trauksmes sajūta, nepamatota;
vairogdziedzera slimības;
veicina gēnu defektu veidošanos;
vēzis;
zarnu sieniņas bojājumi.



Aspartāms galvenokārt ietekmē nervu sistēmu, radot daudzus neiroloģiskus simptomus. Galvassāpes ir visbiežākais simptoma veids pēc aspartāmu saturošu pārtikas produktu lietošanas uzturā. Pilotiem ir aizliegts lietot ēdienus un dzērienus, kas saldināti ar aspartāmu, jo tas izraisa epilepsijai līdzīgu bezsamaņu un smaržas halucinācijas. Aspartāmu nav arī ieteicams uzņemt cilvēkiem ar fenilketonūriju, jo reta ģenētiska traucējuma dēļ viņu organisms nespēj pareizi pārstrādāt no aspartāma radušos fenilalanīnu, klātesot aminoskābēm. Tādēļ tiem saldinātāju maisījumiem, kuru sastāvā ir aspartāms, marķējumā jābūt norādei vai brīdinājumam "satur fenilalanīnu". Aspartāms ir īpaši bīstams diabēta pacientiem. Jo lietojot aspartāmu diabētiķiem var rasties retinopātija (tīklenes asinsvadu bojājumi), cukura līmenis asinīs kļūst nekontrolējams, kā rezultātā var iestāties koma un pat nāve. Aspartāms nav noderīgs arī cilvēkiem, kas vēlas ieturēt slaido līniju vai notievēt, jo tas neapmierina smadzeņu tieksmi pēc kaut kā salda (cukura vai glikozes) tādējādi apetīte tikai palielinās. Lai kompensētu šo izsalkuma sajūtu tiek apēsts vairāk nekā nepieciešams, kā rezultātā paaugstinās cukura līmenis asinīs, kas savukārt izraisa svara pieaugumu, nevis tā zaudēšanu kā sākumā varētu domāt, lietojot produktus ar zemu kaloriju saturu. Saldinātāja augstais salduma līmenis var izmainīt arī saldas garšas uztveri, tādējādi produkti, kas ir dabīgi saldi, piemēram, augļi, vairs tik ļoti neapmierina. Tas var novest pie tā, ka cilvēki izvēlēsies ēst saldākus produktus un uzņemt tos vairāk, lai apmierinātu baudas centrus savās smadzenēs. Īpaši jūtīgi pret šo saldinātāju ir bērni, tādēļ to nebūtu ieteicams lietot uzturā, t.sk. grūtniecēm. Tā kā aspartāmā esošā asparagīnskābe spēj šķērsot hematoencefālisko barjeru, tad tā lietošana var imitēt multiplās sklerozes simptomus, izraisīt Parkinsona slimību un retos gadījumos epilepsijas lēkmes. Aspartāms var saasināt slimības gaitu, kas var radīt komplikācijas un kļūt bīstams dzīvībai. Aspartāms ir kā lēnas iedarbības inde ar ko tiek saindēti pārtikas produkti. Ne velti to uzskata par vienu no bīstamākajām pārtikas piedevām.


Aspartāms mūsdienās ir viens no visizplatītākajiem mākslīgajiem saldinātājiem. Tāpēc iepērkoties, īpaša vērība ir jāpievērš pārtikas produktiem, to etiķetē norādītajam sastāvam, kas tiek reklamēti ar tādiem saukļiem, uzrakstiem kā "diētisks", "mazs kaloriju saturs", "bez cukura" utml., jo ir liela iespējamība, ka tie satur aspartāmu. Piemēram, bezkaloriju un mazkaloriju dzērieni veido līdz pat 30 % no bezalkoholisko dzērienu tirdzniecības klāsta daudzos ES tirgos. Šie dzērieni ļauj patērētājiem apmierināt to dabisko vēlmi pēc saldas garšas, tai pat laikā uzņemot nelielu kaloriju daudzumu. Šādu bez cukuru saturošu produktu lietošana pirmajā brīdī varētu šķist veselīga, bet patiesībā ir gluži otrādi - tā var nodarīt nopietnu kaitējumu veselībai. Turklāt aspartāmam nav gandrīz nekādas uzturvērtības un cilvēka gremošanas sistēmai nav tādu fermentu, kas spētu pārstrādāt un izmantot mākslīgi radītas vielas.



Produkti, kas visbiežāk satur aspartāmu:

atspirdzinošie dzērieni;
ārstniecības līdzekļi (medikamenti, zāles), arī bērniem paredzētie;
bezalkoholiskie dzērieni;
brokastu pārslas;
cepumi;
deserti;
diabēta slimniekiem paredzētie pārtikas preces;
diētiskās limonādes (kola, sodas dzērieni u.c.);
diētiskie jeb mazkaloriju produkti;
enerģijas dzērieni, piemēram, "Red Bull";
galda saldinātāji jeb cukura aizstājēji, aizvietotāji ar zīmola nosaukumiem: "AminoSweet", "Canderel", "Equal", "NutraSweet", "PalSweet" u.c.;
jogurti;
karstās šokolādes dzērieni;
kartupeļu čipsi;
kečups;
konditorejas izstrādājumi;
konfektes;
košļājamās gumijas, piemēram, "Dirol", "Orbit";
mērces;
spora pulveri;
sulas;
šķīstošā kafija;
tievēšanas līdzekļi;
uztura bagātinātāji (vitamīni u.c.);
zīdaiņu uzturs;

var būt pievienots jebkuram produktam, kurš ir bez cukura vai bez cukura piedevas.


Pēc lietošanas ieraduma, bīstamāki ir tie produkti, kas tiek lietoti ikdienā, piemēram, košļājamās gumijas vai atspirdzinošie dzērieni, vasaras periodā. Īpaša piesardzība būtu jāpievērš tiem pārtikas produktiem, kuros aspartāms, tiek izmantots kopā ar tādām piedevām kā E621 jeb nātrija glutamāts, mononātrija glutamāts. Mononātrija glutamāts tiek izmantots kā garšas un aromāta / smaržas pastiprinātājs, īpaši tādos pārtikas produktos kā: kartupeļu čipsi; ātri pagatavojamās sausās zupas, biezputras; sieri utt.

Pārtikas produktu ražotājiem ir ekonomiski izdevīgi cukura vietā izmantot aspartāmu, jo lai iegūtu to pašu salduma līmeni saldinātāju nepieciešams pievienot pavisam nedaudz, tai pat laikā patērētājiem sniedzot produktu ar daudz mazāku kaloriju skaitu. Jāsaprot, kas tas tiek darīts tikai un vienīgi peļņas nolūkos, nevis rūpēs par patērētāju veselību. Neuzticēties dietologiem, ārstiem vai diētisko un veselīgo produktu reklāmām, kas iesaka cukuru aizvietot ar mākslīgajiem saldinātājiem (aspartāmu) solot, ka šie produkti nekaitē zobiem, neveicina aptaukošanos (sekmē svara kontroli) un palīdz diabēta pacientiem. Ik vienam vajadzētu padomāt un rīkoties - izslēdzot no savas ēdienkartes aspartāmu saturošus produktus. Pirmais solis ir jāsper mums pašiem -  patērētājiem, un tikai pēc tam var prasīt rīcību no pārtikas ražotāju un valdības puses.

pirmdiena, 2016. gada 1. augusts

Aprikožu kauliņi

Aprikožu kauliņu eļļa
Pielietojums: Var izmantot gan tīrā veidā, gan maisījumā ar citām augu eļļām. Piemērota gandrīz jebkuriem nolūkiem, piemēram, ar eļļu var ieziest seju, izmantojot to kā nakts krēmu var arī ieziest zem acīm, aizstājot kosmētikas krēmus un želejas. Eļļu var izmantot ādas pīlingam vai ārstēt dažādus ādas iekaisumus. Eļļu var pievienot neierobežotā daudzumā pie mitrinošiem un barojošiem krēmiem, ap acīm, sejas un ādas kopšanai.

ceturtdiena, 2016. gada 30. jūnijs

Pārtikas veikali Islandē

Ļoti daudz ir ievestās (importētās) pārtikas, pašu ražotā pārtika ir mazākumā. Līdz ar to produktu etiķetes ir dažādās valodās (nav noteikts, ka uz etiķetes jābūt attiecīgās valsts valodai), tāpēc lasot produktu etiķetes sanāk bieži pārslēgties uz ādu citu valodu, lai izlasītu nepieciešamo informāciju. Ūdens no ūdenskrāna garšo pēc sēra jeb pēc olām. Veikalā ir ļoti šaurs dzeramā ūdens piedāvājums ir ūdens maksimāli 2 l iepakojumā maksā vidēji. Vairākos veikalos ir nopērkami nocenoti augļi un dārzeņi līdz pat 50 % lētāk vai arī salikti iepakojumā par 99 kronām. Marinēti sarkanie kāposti (rauðkál), tādas gastranomiskās izvirtības kā ar šokolādi noklāti virtuļi (kleinu hringir) vai žagariņi (súkkulaðikleinur), Šokolādes sortimenta izvēle mazāka nekā latvijā. kanēļa smalkmaizītes (kanilsnúðar) gan cietās, gan mīkstās, tikpat plašā piedāvājumā kā parastie cepumi ir arī pilngraudu cepumi, tā sauktie digestive. Makaronus un galetes ražo arī no speltas miltiem. Ievārījumi lielākoties ir tādi želejaini, ar konservantiem u.c. pārtikas piedevām. Kā par lielu izbrīnu zivju konservi metāla kārbās ir ļoti šaurā izvēlē, ne salīdzināt ar Latvijā nopērkamo sortimentu. Veikalos ir nopērkami lieli saldējuma iepakojumi - kārbās. Tādi saldējumi kā vafeļu glāzītēs nepastāv, ir pieejami konusos un uz kociņiem, kas pārdodas pa vairākiem kopā - kastēs. Diezgan populāra ir lakrici, gan parastā veidā, gan kā šokolādes bumbiņas ar lakricas pildījumu. Samērā plašā piedāvājumā ir popkorns gan kā kukurūzas graudi, gan kā gatavs ar dažām garšām.

Veikalā var pārdot arī produktus ap beigušos derīguma (rekords ko esmu manījis ir gandrīz 17 mēneši kopš derīguma termiņa beigām) termiņu, nemet ārā un cenšas pārdot līdz pēdējam.

otrdiena, 2016. gada 31. maijs

Pirmie iespaidi par Islandi, salīdzinājumā ar Latviju.

Gribēju padalīties ar saviem iespaidiem no neilgās viesošanās Islandē, pavasarī (aprīļa mēnesī).

1. Laikapstākļi Islandē var mainīties ik pa padsmit minūtēm, vienā brīdī var būt apmācies un līt / snigt, bet jau nākamajā var būt bezvējš un spīdēt saule. Var arī visu dienu saglabāties nemainīgi laikapstākļi, bet pamatā ir vairāk vai mazāk vējains. Vismaz tādi ir novērojumi dzīvojot netālu no okeāna.

2. Putnu dziesmas salīdzinājumā ar Latviju ir savādākas (uzreiz var sadzirdēt atšķirību), bet ausīm tikpat tīkamas.

3. Ja Latvija var lepoties ar "zaļo zeltu" mežiem, tad Island tie ir kalni un klintis - tik cik skatiens tālu sniedzas. Koki gan Islandē ir pamaz, kaut kur pa reizei var redzēt kādu skujkoku birzi, šur tur arī lapkokus (tik tādi necili - mazi, tievi vai pēc formas izmocīti).

4. Ja Latvijā braucot skatam paveras pārsvarā zaļi līdzenumi un pakalni, tad Islandē to visu nomaina brūnās klintis, turklāt pakalni Islandē ir izteiktāki un daudz vairāk.

5. Radās iespaids, ka vietējie iedzīvotāji uz darbu nāk kā uz savām otrajām mājām - viss notiek bez stresa, mierīgi, brīvi, nepiespiesti, draudzīgi un atvērti. Cilvēki (neatkarīgi no dzimuma) var bez jebkādiem kompleksiem darbā atraugāties, svilpot vai skaļi dziedāt citiem redzot un dzirdot. Protams ir darbavietas, kur šāda darba etiķete skaitā nepieļaujama. Brīžiem no malas vērojot liekās, ka islandieši darbā vairāk atpūšas nekā strādā. Tie paši netikumi mēdz pielipt arī viesstrādniekiem. :)

6. Visas valsts un līdzīgas nozīmes iestādes strādā līdz pulksten 16:00 un tikai darba dienās (izņemot vietējo pasta piegādes firmu, kas strādā kaut kā dīvaini (pēc savas kārtības). Tāpēc, ja ir nepieciešamība apmeklēt šīs iestādes ir jāpakārtojas viņu grafikam.

7. Darbadienās pārtikas veikali, iepirkšanās centri veras vaļā no 9:00 ... 11:00 (pārsvarā ap 10:00), bet slēdzas ciet no pulksten 18:00 ... 22:00. Toties brīvdienās veras vaļā ne ātrāk kā no 10:00 (pamatā), cits pat no 13:00. Bet veras ciet jau no 16:00 ... 21:00. Dažs labs pārtikas veikals svētdienās arī nestrādā.

8. Vairākos noteiktos veikalos cenu zīmes ir norādītas uz elektroniskiem displejiem. Protams ir arī klasiskais variants uzdrukātas vai pat uzrakstītas uz papīra lapiņas.

9. Cilvēki veikalos parasti sapērkas daudz (domājams ilgam laikam, nevis tāpēc, ka daudz ēd vai ir daudz ēdāju), tāpēc nereti pie kasēm veidojas garas rindas, kurās nākas pastāvēt kādu brīdi, tāpat kā Latvijā.

10. Labierīcības (WC) ir pieejamas gandrīz jebkurā publiskā vietā (tūrisma objekti, finanšu iestādes, benzīntanki, iepirkšanās centri utt.), turklāt par velti. Nekur nebiju manījis ka par tādu tādu dabisku un pašsaprotamu pamatvajadzību apmierināšanu (kā vajadzība nokārtoties) kaut kur būtu jāmaksā. Ar Latviju, jo īpaši Rīgu, ne salīdzināt. Mūsu atbildīgajām iestādēm ir ko ņemt piemēru no Islandiešiem.

11. Vairākās vietās kafiju piedāvā vai ir pieejama par brīvu (dažādi ofisi, bankās un pat noteiktā benzīntankā (ja vien ir speciāla krūzīte)).

12. Vietējie autobraucēji nemēdz rādīt pagrieziena signālu, tāpēc uz ceļā ir jābūt uzmanīgam, gan gājējiem, gan autovadītājiem. Ja tomēr, kāds autovadītājs parāda pagrieziena signālu, tad visdrīzāk viņš nav vietējais.

13. Islandē cilvēki neizmanto lietussargus (vismaz nebiju manījis), jo viņiem lietains laiks ir normāla parādība. Bet ja gadās ieraudzīt kādu staigājam apkārt ar lietussargu tad visdrīzāk, ka tas nav vietējais - nenododiet sevi! :D

svētdiena, 2016. gada 24. aprīlis

Nelielas pārdomas - Pārmaiņas!

Mums katram dzīvē reiz pienāk brīdis, kad vēlamies kaut ko mainīt savā dzīvē, lielākā vai mazākā mērā. Dažreiz cilvēki cenšas to realizēt mainot nodarbošanos, dzīvesvietu, vai pat valsti. Citi izdomā šķirties no sava dzīvesbiedra, lai būt kopā ar kādu citu. Bet nokļūstot citā (jaunā) vidē ar laiku nākas secināt, ka mēs pievelkam līdzīgus notikumus (situācijas), līdzīga rakstura cilvēkus un attieksmi. Kāpēc? Tāpēc, ka mēs paši nemaināmies. Nemainām savu domāšanu, kas ir visa cēlonis un sekas (viens no kosmosa likumiem). Bet tā vietā gaidām pārmaiņas no ārpuses vai no citiem. Mūžsenais teiciens "Tāds tādu atrod" un "Līdzīgs pievelk līdzīgu" vienmēr ir nekļūdīgs un taisns, lai arī kurā pasaules malā cilvēks atrastos - "No sevis neaizbēgsi". Mūsu domas ir mūsu līdzšinējās dzīves spoguļattēls. Tāpēc, ja no tiesas vēlamies ko mainīt savā dzīvē mums ir ne vien jāvēlas pārmaiņas (jābūt motivētiem), bet jābūt gataviem pirmām kārtām mainīt savu domāšanu - strādāt ar sevi.

trešdiena, 2016. gada 9. marts

Sulfīti pārtikā u.c. produktos

   Mūsdienās nopērkamie, jaunie, ilgi glabājamie pārtikas un citi produkti nereti satur sulfītus. Šīs sastāvdaļas ir kaitīgas cilvēka organismam. Sulfīti var izraisīt dažādas nepatikšanas, sākot no vēdersāpēm un galvassāpēm līdz pat anafilaksei un astmas lēkmēm. Šādi konservanti var novest arī pie tā, ka zarnās aug un vairojas baktērijas, kas pārtiek no sēra un līdz ar to arī no šādām sēru saturošām piedevām (sulfītiem). Šīs baktērijas uzbrūk zarnu sieniņām, kas var beigties ar to, ka alergēni, kaitīgās vielas un slimību izraisītāji vieglāk tiek iekšā ķermenī.
   Šos sēra savienojumus var saturēt kartupeļu ēdieni (frī kartupeļi, kartupeļu čipsi u.c.), sinepes, kaltēti augļi, maltīta sīrups, marmelāde, saldumi, hamburgeru gaļa un daudzi citi produkti. Vairākas sēru saturošas ķimikālijas ir atļauts izmantot pārtikas rūpniecībā kā pārtikas piedevas (E220 - E229), kopumā 61 pārtikas produktu grupā. Visvairāk šajā ziņā tiek apdraudēti bērni. Jo pēc kāda Eiropas Savienības (ES) pētījuma datiem, bērni šīs vielas patērē līdz pat divpadsmit reizēm vairāk, nekā veselības speciālisti uzskata par pieņemamu.
   Aplūkosim tuvāk šīs piedevas.

Numurs Nosaukums Izcelsme / iegūšana Funkcija Iespējamā iedarbība uz cilvēku, dzīvajiem organismiem un pārtikas produktiem Pielietojums pārtikas produktos Pielietojums kosmētikas u.c. produktos
E220 Sēra dioksīds (sērpaskābes anhidrīds) Ražo dedzinot sēru Konservants Anafilakse; astma; bronhīts; bronhu sažņaugšanās; bronhu spazmas; pazemināts asinsspiediens; dzīvniekiem mutagēns; pārtikā noārda A un B1 vitamīnu Alus, ananāsu sukādes, atspirdzinošie dzērieni, augļu sulas, ābolu biezenis, etiķis, marinēti dārzeņi, sidrs, vīni, žāvēti augļi (aprikozes, plūmes, rozīnes, vīģes u.c.), žāvēts kokosrieksts, želatīns ___
E221 Nātrija sulfīts Sintētisks Konservants Astma; caureja; cilvēkiem, kam ir aknu vai nieru darbības traucējumi, vajadzētu izvairīties; izsitumi uz ādas; kuņģa kairinājums; nelabums; pārtikā iznīcina noteiktus B grupas vitamīnus Augļu pīrāga sausie maisījumi, griezti augļi, maraschino ķirši, saldēti āboli, žāvēti augļi ___
E222 Nātrija hidrogēnsulfīts (nātrija bisulfīts) Sintētisks Konservants Ādas kairinājums; bronhiālā astma; hroniska nātrene; mutagēns; eksperimentos barotās žurkas saslima ar priekškuņģa čūlu Augļu sulas, džemi, tomātu pasta, žāvēti augļi, želejas Kārpu noņēmējs, matu krāsa, mutes skalošanas līdzeklis
E223 Nātrija metabisulfīts (nātrija disulfīts, dinātrija pentaoksodisulfāts) Sintētisks Konservants, antioksidants, miltu apstrādes līdzeklis Astma (dzīvībai bīstamas lēkmes); atopisks dermatīts; hroniska nātrene; siena drudzis; kaitīgs ūdens organismiem; novērš kartupeļu pārslu nobrūnēšanu Kartupeļu biezenis paciņās, kūkas, maraschino ķirši, mārrutki, miltu izstrādājumi (cepumi, maize u.c.), tomātu pasta, žāvēti augļi, želejas Matu kopšanas līdzekļi, padušu dezodorants, vannas putas
E224 Kālija metabisulfīts (kālija disulfīts, dikālija pentaoksodisulfāts) ___ Konservants, antioksidants Anafilakse; astma; kuņģa kairinājums; nātrene; uzvedības problēmas Kūkas, mājas vīna pagatavošanas komplekti, siers un siera produkti Salmu balināšana
E226 Kalcija sulfīts ___ Konservants, cietinātājs Astma; ādas un kuņģa kairinājums; kairinājums; var ietekmēt aknu, nieru un zarnu trakta darbību Konservēti augļi un dārzeņi, mājas vīna raudzēšana Dezinfekcijas līdzeklis
E227 Kalcija hidrogēnsulfīts (kalcija bisulfīts) ___ Konservants, cietinātājs Astma; kuņģa kairinājums; var ietekmēt aknas, kuņģi, nieres un plaušas Konservēti augļi un dārzeņi ___
E228 Kālija hidrogēnsulfīts (kālija bisulfīts) ___ Konservants Anafilakse; astma; ādas reakcijas; hiperaktivitāte; kuņģa kairinājums Mazkaloriju džems, žāvēti augļi ___
Vispārīgi Sulfīti (nātrija, kālija un amonija) ___ Konservants, antioksidants Anafilaktiskais šoks; astma; caureja; izsitumi uz ādas; kuņģa kairinājums; nelabums; uzpampums; B1 vitamīna noārdīšana Dažādi pārtikas produkti un dzērieni Matu cirtošanas līdzeklis, matu krāsa, mākslīgā iedeguma līdzekļi, celofāns pārtikas iesaiņošanai

pirmdiena, 2016. gada 29. februāris

Topinambūrs

   Vairāki lasītāji interesējas par topinambūriem, ko saucot arī par ziemas kartupeļiem, - kā to bumbuļi lietojami uzturā?
   Topinambūrs Latvijā gan tiek kultivēts, gan aug savvaļā. Pēc izskata tas atgādina saulespuķi, tikai ziedu kurvīši ir mazāki un neveido ēdamas sēklas.
   Topinambūra bumbuļi attīstās augsnē, tie ir iegareni, no ārpuses sarkani (sarkanvioleti) ar baltu, sulīgu mīkstumu (kā redīsiem). Augsnē bumbuļi neizsalst pat līdz - 30 °C. Topinambūru bumbuļu ķīmiskais sastāvs krasi atšķiras no kartupeļu ķīmiskā sastāva. Kartupelī galvenā viela ir ciete, bet topinambūrā - polisaharīds inulīns. Tāpēc tā bumbuļi ir izmantojami uzturā svaigi - kā salāti. Tos mazgā, nomizo (var arī nemizot), sarīvē, sajauc ar krējumu vai majonēzi. Var lietot salātos kopā ar citām saknēm (burkāniem, rutkiem) un kāpostiem. Topinambūra bumbuļi īpaši ieteicami diabēta slimnieku uzturā.
V. Eniņa,
Latvijas Medicīnas akadēmijas docente

otrdiena, 2016. gada 26. janvāris

12 kontrolskaitļu - labsajūtai

Smiekli, pat tikai 1 minūti dienā, veselībai sniedz tikpat daudz laba, cik lēns 10 minūšu skrējiens vai pusstundu veikti atslābināšanās vingrojumi. Zinātniski pierādīts, ka smiekli stiprina organisma aizsargspējas. Veseli smējuši!

Dzīves laikā cilvēks saražo vidēji 80 litru asaru. Ja jāraud - ļausimies tam. Aizskalojies ar asarām, grūtums vairs nespiež sirdi.

Latvijā ir 70 ūdenskritumu. Vēl arī gleznie leduskritumi!
Agrs pavasaris ir īstais brīdis tos aplūkot. Uzņemot krietnu devu spēcinošas enerģijas. Ieklausoties ūdeņu dzīvīgajā, nomierinošajā mūzikā.

Mīlestību atstaro. Jo apkārt vairāk labestībā dāsnu cilvēku, kuri uzsmaida, kuri mūs mīl, jo rodas vairāk enerģijas to dot citiem. Tas ir aplis, 360°.
Saule ir apaļa. Un smaids ir puse no apļa.

Latvijā ir 300 sugu ēdamu augu! Dažādosim savu maltīti - mūsu zemes daba ir tik devīga. No tādas bagātības katram ir ko izvēlēties. Un nav jau viena brīnumauga - nomēģināsim no visa kā. Veseli garšojuši!

Pat 19 reižu atšķaidīta, meža zemenīšu sula saglabā antibakteriālās īpašības. Un šie labumi līdzās jau zināmajiem - sārtvaidzes ir gardas un vitamīniem bagātas. Prāva sauja ogu der arī kā pretsāpju līdzeklis.

Ik dienu papildus ierastajam raiti noejot 3000 soļu jeb aptuveni divarpus kilometru, jūtami uzmundrinām sirds darbību, vielmaiņu un garu, veicinām domu skaidrību.
Kustības ir veselības ķīla, visiem pieejamas, iedarbīgas zāles. Dabūjamas bez maksas!

Ar iejūtību un pietāti - ne vien pret līdzcilvēkiem, bet arī pret paša vajadzībām. Ir svētīgi atvēlēt vismaz 30 minūtes dienā, lai izdarītu kaut ko labu savam ķermenim un dvēselei.
Dāvāsim sev mīlestības pilnu uzmanību!

No katras bezizejas ir vismaz trīs izejas. 7, ja atgūstam līdzsvaru un uz visu paraugāmies vēsu prātu, paļāvīgu sirdi.
Būs labi!

Dodamies baudīt klusuma svētību.
Šoreiz - uz meditācijas labirintu pie Valguma ezera. Līdz tā centram jāveic 390 metru, un, līkumojot ārā, - tikpat. Paturam vienu vienīgu, pašu svarīgāko, domu un to saudzīgi iznēsājam. Vai - atstājam malā visu, kas ar prātu aptverams, atbrīvojot vietu kaut kam negaidītam, zemapziņā modināmam.

Miegam atvēlot vismaz septiņas līdz deviņas stundas, par 73 % niecīgāka kļūst iespēja iedzīvoties liekajā svarā, salīdzinot ar tiem, kuri cieš no miega trūkuma. Turklāt, ja guļam par maz, atpūsties pagūst tikai muskuļi, galva ne.

3,5 stundas dienā spējam strādāt ar pilnīgu atdevi. Parasti tas ir rīta cēliens. Šajā vērtīgajā laikā neļausim sevi traucēt, darīsim tikai visnozīmīgāko. Raženi, priecīgi strādājuši!

piektdiena, 2016. gada 22. janvāris

Kodes

   Vairākiem lasītājiem mieru nedod drēbju kodes.
   ŠĪS kodes ir nelieli kožu dzimtas (Tineidae) tauriņi. Mātītes dēj olas galvenokārt slēptās ar drēbēm pieblīvētās, nevēdinātās vietās, vilnas un kažokādu izstrādājumos. Kodes bojā arī skapjos novietotus neiztīrītus sintētiskos izstrādājumus.
   No olām izšķiļas tārpveidīgi kāpuri, kas ir galvenie izstrādājumu postītāji. No sagrauzumiem kāpuri ap sevi veido apvalku, kurā uzturas visu attīstības periodu. Pieauguši kāpuri ir 7 - 9 mm gari, bālgani ar brūni dzeltenām galvām. Tie iekūņojas barošanas vietā un pēc 8 - 30 dienām izlido jaunās kodes. Pieaugušiem īpatņiem mutes daļas ir reducētas un barību neuzņem, tamdēļ cīņa ar lidojošām kodēm ir maznozīmīga, jo dienā lido tikai tēviņi un mātītes pēc olu izdēšanas.
   Vispirms jāieved kārtība drēbju plauktos un skapjos. Vismaz divas reizes gadā visas drēbes no skapjiem jāizvāc, jāiztīra plauktos sakrājušies putekļi. Pēc tam plauktos izsmidzina preparātu «Antimoļ».
   Tīrus vilnas izstrādājumus satin avīžu papīrā (kodēm nepatīk tipogrāfijas krāsu smarža), ievieto polietilēna maisiņos un liek skapjos.
   Kažokādas pirms novietošanas skapī ieteicams apstrādāt. No šķiltavu benzīna, ko pārdod saimniecības preču veikalos, un kartupeļu cietes taisa putriņu, to nekavējoties (benzīns ātri iztvaiko!) ierīvē kažokādā, stingri izrīvē un, kad benzīns iztvaikojis, cieti no kažokādas izpurina. Īpaši efektīvs šis paņēmiens ir gaišu kažokādu tīrīšanai. Protams, jāievēro ugunsdrošības noteikumi.
   Skapjos starp plauktiem un drēbēm var novietot vaivariņu, biškrēsliņu, madaru lakstu slotiņas.

S. Bērziņa,
bioloģe

ceturtdiena, 2016. gada 21. janvāris

Kā es nīdēju skudras

   NOLIKU pie pūžņa un uz taciņas zivju gabalus - skudras pazuda. Tās ierīkoja pūzni arī uz žāvētavas kurtuves. Pāris reizes nesām maisā uz mežmalu pie citiem pūžņiem. Skudras staigāja pa kūts taciņu, pa veļas šņori no oša uz dārzu - jālaipo, lai nesamītu. Kā kurināt žāvētavu? Pavasarī arī vienā bišu mājiņā uz kārēm sāka darboties mazās skudriņas. Ņēmu siļķes galvu un žāvētas zivs gabaliņus, sīki saplucināju un prātīgi gar maliņām saliku. Visu vasaru bija miers, ieziemojot pat pēdas neredz vairs no skudrām.

Fomina
Pļaviņās

trešdiena, 2016. gada 20. janvāris

Pastinaks

   Kuldīdzniecei V. Benefeldei līdzīgs jautājums - kā izmantojami pastinaki.
   Pastinaks ir seleriju dzimtas augs, kam pirmajā gadā izaug lapas un sakne, otrajā - sēklas. Uzturā izmanto jaunās, aromātiskās pastinaku lapiņas un saknes, sākot no jūlija. Saknes ir koniskas ar pelēcīgu vai baltu mīkstumu. Pastinaki satur Bl, B2 un citus vitamīnus, minerālvielas, daudz smaržīgo ēterisko eļļu un pektīnvielu.
   Saknes pievieno zupām, sautējumiem. Lieto arī kā garšvielu ēdieniem un dārzeņu konserviem. Uzglabā tāpat kā burkānus. Pastinaki ziemo arī augsnē zem sniega.
I. Stikute

otrdiena, 2016. gada 19. janvāris

Fitolaka

   Fitolaka ir daudzgadīgs lakstaugs, kura stumbrs sasniedz 1 - 2,5 m augstumu. Lapas veselas, eliptiskas, sakārtotas pamīšus. Ziedi iesārti, daudzziedu ķekaros. Auglis - violeti melna, spīdīga oga.
   Savvaļā fitolaka aug Kaukāzā un Krimā, pie mums to kultivē kā dekoratīvu augu. Izmanto arī tautas medicīnā.
   Fitolakas saknes un augļi satur indīgu alkaloīdu fitolakcīnu. Bez tam augļos ir arī PP un B grupas vitamīni, bet lapās askorbīnskābe.
   Fitolakas sakņu uzlējumu un novārījumu tautas medicīnā lieto kā caurejas, vemšanas un prettārpu līdzekli, arī kā urīndzenošu līdzekli nieru slimību, podagras un reimatisma ārstēšanai. Ārīgi lieto apmazgājumiem un kompresēm, ārstējot ādas slimības un reimatismu. Svaigas saknes izmanto homeopātijā.
   Augļi noder kā pārtikas krāsviela, piemēram, etiķa iekrāsošanai sārtā krāsā. Kaukāzā ar augļu sulu krāso zīda audumus.
   «Kaulu sāpju» remdināšanai varētu izmanto sakņu uzlējumu vai novārījumu ārīgi kompresēs, apliekamos. Iekšķīgi lietojot, var rasties saindēšanās – refleksu traucējumi, aizdusa, krampji.
V. Eniņa,
RMI docente

Ja salst kājas...

   “Jauno BALSI” izlasu no pirmās līdz pēdējai lappusei. Šis laikraksts man ir kā labs draugs, no kura varu gūt derīgus padomus, uzzināt par tautas dzīvi un tās sāpi. “Tautas Dziednieka” lappusītes izlasu atkārtoti – paldies.
   1949. gada 25. martā tiku izsūtīta uz Sibīriju. Vairākas reizes pārsalu, saaukstējos, it sevišķi apsaldēju kājas. Kad atgriezos, kājas vienmēr sala un smeldzoši sāpēja. Kaimiņos dzīvojošā vecmāmiņa ieteica ārstēt ar papardēm. Mežā savācu zaļas papardes. Vakarā kājas rūpīgi nomazgāju, uzģērbu garas vilnas zeķes. Tās piepildīju ar papardēm. Nakti kājas tīkami sila, karsēja. Tā ar papardēm pildītās zeķes uzģērbu vēl dažas reizes. Sāpes, kaites izzuda kā nebijušas.
   Ja arī jums salst kājas, pamēģiniet, varbūt palīdzēs. Es visām kaitēm cenšos atrast tautas līdzekļus, ko sniedz daba.

S. M.

svētdiena, 2016. gada 17. janvāris

Parastais osis (Fraxinus excelsior)

Parastais osis (Fraxinus excelsior)
Dažos vecākos literatūras avotos parastais osis tiek saukts arī par augstais osis.
Koka sugas (parastais osis) nosaukums citās biežāk sastopamajās valodās,
angļu: European Ash
dāņu: Almindelig Ask
franču: frêne élevé
igauņu: harilik saar
itāļu: frassino maggiore
krievu: Ясень обыкновенный
lietuviešu: paprastasis uosis
norvēģu: ask
spāņu: fresno común
vācu: Gemeine Esche
zviedru: ask


Parastā oša morfoloģija

Morfoloģija
Parastais osis ir vasarzaļš lapu koks ar plašu vainagu. Tas spēj sasniegt 15 - 40 m augstumu. Tam ir taisns un slaids stumbrs. Miza jauniem kokiem ir zaļganpelēka, kaila un gluda, bet veciem kokiem tumši pelēka vai brūngana, saplaisājusi. Zari ir stāvi vai nokareni. Pumpuri pretēji, melni ar īsiem un brūniem matiņiem. Lapas pretējas, plūksnaini saliktas. Osis zied aprīlī, maijā pirms lapu plaukšanas. Ziedu ķekari ir nokareni, sakārtoti pušķos lapu žāklēs, bez apziedņa. Divdzimumu ziedos ir divas putekšņlapas un viena auglenīca. Auglis ir iegarens ar lidspārniņu, parādās pirms izplaukst lapas, nogatavojas ziemā un nobirst ziemas vidū. Osim ir spēcīga un plaša sakņu sistēma, kas dziļumā veido enkurveida saknes. Tāpēc osi vētrām ir tikpat grūti pievārēt kā ozolu. Tie vislabāk aug auglīgā, ar slāpekli bagātā augsnē. Vecajiem ošiem ap stumbru bieži vien ir redzami vareni virszemes saaugumi, kas veido vienotu masīvu pamatu ap koku.

Izplatība
Savvaļā parastais osis aug Eiropā, Kaukāzā, Mazāzijā un citur jauktu koku mežos, bet to stāda arī dārzos, parkos un stādījumos apdzīvotu vietu tuvumā. Kaut gan osis ar savām spēcīgajām sakņu ķetnām ir nevēlams kaimiņš citiem kokiem un stādīšanai dārzos. Parastais osis ir bieži sastopams koks arī Latvijā. Lai arī tā mežu platības, salīdzinājumā ar vēsturisko stāvokli, mūsdienās ir krietni samazinājušās. Var tēlaini sacīt, ka osim ir aristokrātiski dienvidzemju radi, jo mūsu parastais osis pieder pie olīvkoku dzimtas, kurā ir 65 ošu sugas. Šīs izcelšanās dēļ osis ir jutīgs pret pavasara salnām un tas vēlu salapo.

Ekoloģija
Osis ir lēnaudzīgs koks (lai arī pirmos 50 gadus tas aug ļoti strauji), tā briedums iestājas krietni vēlāk. Turklāt šīs koka sugas izplatību ierobežo prasīgums pēc labvēlīgākiem vides jeb augšanas apstākļiem salīdzinājumā ar ātraudzīgajām koku sugām, kuras labāk spēj pielāgoties dažādās vidēs. Parastā oša vidējais mūža ilgums dabiskā mežā ir 170 gadi, bet pētījumi liecina, ka koka mūža faktiskais ilgums mūsu klimata joslā ļoti labvēlīgos apstākļos var pat divreiz pārsniegt šīs koka sugas vidējo mūža ilgumu, sasniedzot pat 400 gadus.


Koksnes raksturojums
Osis pieder pie kodolkoku sugas, kurai kodols atšķirībā no apkārtējās koksnes (aplievas) ir tumšākā krāsā. Kodols ir gaiši pelēkbrūns, ar iesārtu, violetu vai dažkārt zaļganu nokrāsu. Gala griezumā kodola forma ir neregulāra. Aplieva ir plata, balta, ar dzeltenīgu vai iesārtu nokrāsu. Pāreja no kodola uz aplievu ir pakāpeniska.
Gadskārtas ir viegli saskatāmas visos griezumos. Osis ir ar aplocēs grupētām trahejām - lielās trahejas (var saskatīt ar neapbruņotu aci - to diametrs pārsniedz 0,2 mm) vairākās rindās veido gadskārtu agrīnās koksnes aploces. Daudzas no trahejām ir aiztillojušās. Vēlīnajā koksnē sīkās trahejas (ar diametru līdz 0,2 mm) veido punktveida zīmējumu - gaiši, neregulāri izvietojušies punktiņi. Gadskārtas robežas tuvumā šie punktiņi saplūst īsās, gadskārtas virzienā esošās svītriņās. Trahejas var būt garumā no apmēram 10 cm līdz 18 m.
Koksnes staru ir ļoti daudz un ļoti šauri (nav saskatāmi ar neapbruņotu aci). Precīzā radiālajā griezumā var veidot spīdīgas josliņas un punktiņus.
Osim ir augstvērtīga koksne, ar smalku un skaistu tekstūru. Tā ir smaga (vidēja blīvuma koksne, tās blīvums pie 12 % standartmitruma ir 675 kg/m3), ar labiem stiprības radītājiem (pārspēj ozolu triecienlieces un bīdes testos), cieta, elastīga, plastiska, izturīga pret triecieniem. Labi apstrādājama, dod gludu virsmu, nerāda skabargas. Piemērota līmēšanai, krāsošanai, pulēšanai.
Koksne žūst lēni, rūk mēreni. Tilpuma rukumu koeficients 0,53. Ātri žāvējot, tā plaisā.
Oša koksne ir trupes izturīga.
Pēc savām īpašībām ošus var uztvert kā radniecīgus ozoliem - cieti, stipri, spēcīgi koki, kaut ir pavisam no citas dzimtas. Turpretī Amūras korķa koka koksne pēc sava izskata un uzbūves atgādina oša koksni.
Oša koksne izmantojama mašīnbūvē, transportlīdzekļu korpusiem, drāztajam finierim, parketam, liektiem izstrādājumiem, kāpņu margām, krēsliem, mēbelēm, virpojumiem, sporta piederumiem, airiem, lauksaimniecības inventāram, instrumentu rokturiem, darbarīku kātiem (āmuriem, cirvjiem, lāpstām).


Ārstniecībā izmanto
Lieto lapas un mizu. Lapas ievāc maijā, jūnijā. Tām izņem vidus dzīslu, bet atlikušo daļu izkaltē. Mizu ievāc agri pavasarī. Augs ir nedaudz indīgs!

Ķīmiskais sastāvs (uzturvērtība)
Lapas satur C vitamīnu un ēterisko eļļu, sēklas - B vitamīnu, miza - miecvielas.

Medicīniskā iedarbība
Preparātiem, kas gatavoti no oša piemīt savelkoša, sāpes mazinoša, brūču dziedējoša iedarbība, kā arī diurētiskas un nieru darbību uzlabojošas īpašības, tāpēc tie noder pie organisma attīrīšanas. Lieto arī cērmju izdzīšanai.

Lietošanas veids, pagatavošana un devas
Iekšķīgi,
pie locītavu un muskuļu slimībām (artrīta u.c.).
kā diurētisku līdzekli pie reimatisma, radikulīta
- uz 2 glāzēm verdoša ūdens ņem 1 ēdamkaroti drogas, lieto pa 1/2 glāzei 3 reizes dienā.
- uzlējumu 20 : 200 lieto pa 1 ēdamkarotei 3 reizes dienā.
kā diurētisku un nieru darbību uzlabojošu līdzekli, pie organisma attīrīšanas un reimatisma
- kaltētu lapu uzlējumu.
pie hroniskiem elpas ceļu iekaisumiem, klepus, drudža, pie malārijas
- mizu vai jaunu dzinumu novārījumu.
pie malārijas
- mizu preparātus.
kā caurejas līdzekli
- mizu novārījumu.

Uzlējuma jeb tējas pagatavošanai ņem 1 ēdamkaroti kaltētu lapu uz 1 glāzi ūdens (dienas deva). Karsē ūdens peldē 15 min, ļauj ievilkties 30 min, tad izkāš un papildina ar vārītu ūdeni līdz sākuma tilpumam. Lieto pa 1/4 glāzei 4 reizes dienā.
Homeopātiskās tinktūras pagatavošanai ņem l ēdamkaroti kaltētu mizu uz 200 ml degvīna. Ļauj ievilkties 7 dienas, periodiski sakratot, tad izfiltrē un lieto pa 25 - 30 pilieniem 3 reizes dienā, atšķaidot ar nelielu ūdens daudzumu.

Ārīgi,
pie brūču dziedēšanas
- uzliek lapas vai jaunu tikko norautu mizu ar mitro iekšējo pusi pret ķermeni, maina 2 - 4 reizes dienā.
pie lēni dzīstošām brūcēm un čūlām
- apkaisa slimības skartās vietas ar kaltētu lapu pulveri.


Latvijas dižākie oši
Varētu domāt, ka vecie oši izaug tikpat resni kā dižie ozoli. Taču nē. Dižo ošu Latvijā ir ļoti maz - tikai 2,4 % no visa dižkoku skaita. Visvarenākā stumbra osis Latvijā (Medzeru osis) aug netālu no Talsiem Dundagas pagastā pie Medzeru mājām. Pavisam citāda rakstura osis (Zīlēnu osis) aug Platones pagasta Zīlēnos Platones upītes krastā pie gleznotāja Ģederta Eliasa memoriālā muzeja. Zīlēnu osi ir grūti aprakstīt vārdos, tas būtu jārāda vislabāk filmā vai videolentē. Visgarākais Latvijas osis bija izaudzis pie Slīteres Zilokalnu kraujas. Tā stumbra apkārtmērs bija 4,9 m, bet augstumā pacēlās 33 metrus. Šo osi kā īpašu brīnumu raksturoja arī Staņislavs Saliņš savā grāmatā "Latvijas dižkoki un retie koki", kas izdota 1974. gadā. Slīteres Zilokalnu pakājē aug visgarākie oši Latvijā. Savdabīgs divstumbru osis ar sakņu kalnu aug Ozupīnes parkā Ciblas pagastā. Bet netālu no Jelgavas, Vilces pagastā Blankenfeldes muižas parkā aug Spēka osis.

Medzeru osis
Medzeru osis
Suga: Parastais osis (Fraxinus excelsior)
Stumbra apkārtmērs: P = 6,3 m
Augstums: H = 25 m
Vainaga projekcija: S = 400 m2
Vecums: 250 gadi
Attālums no galvaspilsētas: 155 km
Adrese: Talsu raj., Dundagas pag., Dundagas - Ģibzdes ceļa labajā pusē, Medzeru māju dārzā
Koordinātas: 57°26'57'', 22°19'00''

Par Medzeru osi lepni jāteic: atrasts resnākais osis Latvijā!
Kā lai netic, ka mūsu Tēvzeme patiešām ir dižkoku brīnumzeme! Jau 50 gadus dižkokus meklē, mēra un reģistrē mežsargi, dendrologi, biologi, vides inspektori, novadpētnieki. Nezināmu varenāko koku meklēšana un jauni atklājumi laikam nekad nebeigsies, jo rosīties uzsāk jau trešā dižkoku meklētāju paaudze.
2008. gada pavasarī fonda "Dabas retumu krātuve" eksperts Ansis Opmanis atklāja Latvijas resnāko dižosi Dundagas pagastā neapdzīvoto Medzeru māju aizaugušajā dārzā.
Osis izskatās kā dramatisks džungļu koks pamestā un aizaugušā indiāņu dzīves vietā. Augļu dārzs ir pārmežojies, ap dižosi plašā apkārtnē samests gandrīz vai 0,5 m biezs sadzīves priekšmetu un pudeļu klājiens kā vesels kādas (ne)civilizācijas kultūrslānis. Pa vidu stāv osis ar melnu, milzīgu, pārogļotu rētu krūtīs. 2 m platais un 4,7 m augstais dobums izveidojies jau sen, proti, kad osim nolūza otra puse.
Dižosis aug sīkas gravas malā, kas visa sulo no melniem, dubļainiem avotiem. Tāda vieta ošiem patīk. Medzeru osis par avoksnāju pārmetis stipru virszemju sakņu tiltu līdz 3 m tālu. Kaut smagi ievainots, vecais dižkoks lepni stāv savā vietā kā pārliecināts zemes sargs. Tā vainags ir gana kupls un augsts. No vainaga zaļo aptuveni četras piektdaļas, nokaltuši apakšējie zari, jo ap osi ir saauguši citi koki.
Medzeru osim ir sarežģīti noteikt precīzu apkārtmēru, jo tā stumbrs nav īsti cilindrisks, bet gan nelīdzens un ļoti maina resnumu atkarībā no mērījuma augstuma un slīpuma.
Līdz šim zināmā Latvijas resnākā Zīlēnu oša apkārtmērs ir 5,9 metri (arī tam pareizi nomērīt stumbru ir diezgan grūti. Tātad jaunatrastais Medzeru dižosis par 40 cm pārspēj iepriekšējo rekordistu.
Interesants ir Medzeru mājvārds, kas nozīmējot "medus dzērāji" (šejienes mežos, esot bijušas mājas ar vārdu "Vācdzeri", kas nozīmē "vāc un dzer", un arī "Labdzeri", kas nozīmē "labi dzer"). Medzeru skaidrojums nav nemaz tik tālu jāmeklē - pēc 5 un 7 km caur Dundagas mežiem ziemeļrietumu virzienā ir kultūrvēsturiski, lietišķi pierādījumi, proti, četras senās dravu priedes (Kaziņu doru priede) ar bišu dorēm un tajās iekaltām senču maģiskās aizsardzības zīmēm. Vietvārdi un vecie koki liecina, ka arhaiskā bišu dravošana ar doru izciršanu dzīvo koku stumbros Ziemeļkurzemē un Ziemeļvidzemē ir saglabājusies līdz pat XX gadsimtam.

Kā atrast?



Vīcežu osis
Vīcežu osis
Suga: Parastais osis (Fraxinus excelsior)
Stumbra apkārtmērs: P = 5,7 m
Augstums: H = 27 m
Vainaga projekcija: S = 260 m2
Vecums: 230 gadi
Attālums no galvaspilsētas: 115 km
Adrese: Talsu raj., Lībagu pag., Vīcežu māju pagalmā
Koordinātas: 57°12'49'', 22°34'40''

Vīcežu dižošus (tolaik bija trīs) pirmoreiz Guntis Eniņš atklāja 1976. gadā. Lielais osis pie pilsmuižas dzīvojamās ēkas toreiz bija 4,9 m resns. Tolaik tas kļuva par resnāko Latvijas osi. Patlaban Vīcežu osis ar savu stumbra apkārtmēru 5,7 m ir trešais resnākais Latvijā.
2001. gadā atklājās, ka Vīcežu oša stumbram 40 x 40 cm lielā platībā ir norauta miza, otras rētas izmēri 18 x l5 cm un vēl piecas mazākas rētas. Valsts nozīmes dižkokam nācās ciest tāpēc, ka toreizējais Vīcežu saimnieks ap savu māju iekārtoja tādu kā mazu atrakciju parku - 20 šūpoles un dažādas citas izklaides ierīces. Lielās šūpoles bija iekārtas tieši lielā oša zarā, un šūpoļu cilpas rīvēja dižā oša zaru.
Īstas šausmas notika tajā pašā gadā turpat pie Vīcežiem. Šosejas malā tika nozāģēti trīs valsts nozīmes dižoši un vēl daži dižo ošu kandidāti. Ar to tika iznīcināts lielākais dižo ošu vienkopu grupējums Latvijā. Jau ilgi pirms tam, proti, 1979. gadā, šeit, paplašinot iebraucamo šoseju Talsos, tika iznīcināta lielāko ošu kultūrvēsturiskā aleja Baltijā. Tā nu vecais Vīcežu ošu tēvs šeit palicis viens pats, bez saviem brāļiem un dēliem. Viņam laimējies, jo neaug pie šosejas. Vīcežu ošus 2001. gadā noziedzīgi nozāģēja ceļa daļa saziņā ar Talsu rajona Lībagu pagasta padomes priekšsēdētāju Māri Ārbergu, bet krimināllieta tā arī netika ierosināta.
Tagad Vīcežos ir cits saimnieks. Jaunais mājas īpašnieks vecajam osim pāri nedara. Turpat netālu reizēm redzami rūķīšu zirdziņi - poniji, bet nedaudz tālāk kalnā ganās alpakas, kuras ar saviem garajiem kakliem un cilvēcīgi lielajām acīm var apburt katru jūtīgāku cilvēku.

Kā atrast?



Zīlēnu osis
Zīlēnu osis
Suga: Parastais osis (Fraxinus excelsior)
Stumbra apkārtmērs: P = 5,9 m
Augstums: H = 22 m
Vainaga projekcija: S = 540 m2
Vecums: 200 gadi
Attālums no galvaspilsētas: 60 km
Adrese: Jelgavas raj., Platones pag., pie Zīlēnu mājām (Eliasu dzimtas muzeja)
Koordinātas: 56°30'11'', 23°40'26''

Zīlēnu osis - otrs resnākais Latvijā. Pēc vainaga - pats kuplākais no Tēvzemes dižošiem. Šo dīvaino koku, Guntis Eniņš meklēdams kopā ar novadpētnieku Voldemāru Birznieku, atrada 1981. gadā. Toreiz stumbra apkārtmērs zem zariem bija 5,47 metri. Izmērīt oša patieso resnumu nav viegli, jo koks vainagā sadalās zemu, ap mērījuma vietu tam ir lielie zari un puni. Pirmais žuburs jau 1 m augstumā.
Zīlēnu osis atgādina milzīgu krūmu. Parasti lielie, vecie oši ir augstu stumbru koki ar taisniem zariem, bet šis ir pavisam neparasts – bez centrālās galotnes, zari izlocīti elkoņos kā vecam ozolam. Izpletis zarus gluži kā pāvs asti. Pa gabalu izskatās, ka tur būtu vesela koku grupa. No putna lidojuma šis osis droši vien izskatās pēc zaļas, milzīgas bumbas.
Zīlēnu dižosis savas sazarošanās un kuplā vainaga dēļ jāieskaita arī brīnumkoku (savdabīgo koku) grupā. Aptuveni 1995. gadā zemākais zars nozāģēts vai bijis nolauzts, tomēr izmērīt stumbra apkārtmēru tik un tā ir ļoti sarežģīti. Tagad lielā zara vietā izveidojusies trupe, pamazām draud izveidoties dobums.
Osis aug Platones upes līkumā pie 1887. gadā celtajām LPSR tautas mākslinieka (gleznotāja) Ģederta Eliasa un mākslas zinātnieka Kristapa Eliasa dzimtas mājām, kur mūsdienās ir iekārtots memoriālais muzejs. Mākslinieku vēsturiskā dzīves vieta aplūkojama tikai no ārpuses, apmeklētājiem pieņemšanas stundas nav paredzētas.
Turpat netālu, 50 m uz dienvidiem no klētiņas, aiz grāvīša, starp citiem bērziem aug arī bērzs, ko kādreiz, viesodamies Zīlēnu mājās, iestādījis Tautas dzejnieks Jānis Rainis (īstajā vārdā Jānis Krišjānis Pliekšāns).

Kā atrast?



Literatūras avotos
Rakstnieks un dzejnieks Alberts Caune par ošiem grāmatā "Silpurene", izdota 1987. gadā, raksta: "Slaidi vīri iebrūnās, pelēkās, gaišpelēkās drēbēs, dimdošām un skanošām krūtīm". Tautas teikās un pasakās osis tiek dēvēts par "aklo koku", tādēļ, ka nav pamanījis ne pavasara, ne rudens iestāšanos, jo pumpuri tam raisījušies vēlāk, bet lapas nobirušas agrāk nekā visiem citiem kokiem, paliekot stāvam kails. Senos laikos no oša izgatavotas laivas, jo "aklais" esot vieglāk vadāms.

Ezotērika
Ap osi grozās viss, tas ir centra koks. Osis palīdz izzināt apkārtējo pasauli, spēj mainīt cilvēka domāšanu. Ja cilvēkam ir kādas problēmas, kam viņš neredz risinājumu, vajag kontaktēties ar osi, un tad šo problēmu cilvēks ieraudzīs no cita skatupunkta.


Druīdu jeb gallu horoskops
Pēc druīdu horoskopa katram cilvēkam jeb tā dzimšanas datumam, atbilst kāds koks (pavisam ir 22 koki, kas sadalīti noteiktos gada periodos) un tam piemīt šī koka pamatiezīmes.


Osis
Cilvēki Oši dzimuši no 25. V līdz 3. VI - Dvīņu zīmē un no 22. XI līdz 1. XII - Strēlnieka zīmē.
Osis ir stiprs un elegants koks ar nepiespiestām un brīvām kustībām.
Osim ir enerģisks raksturs, viņš ir ļoti prasīgs, tāpēc ar viņu ir grūti sadzīvot.
Osis ignorē jebkurus parastos dzīves ierobežojumus, viņš ļoti labi zina, ko vēlas, un vēl labāk – ko nevēlas. Ja Osis gribēs būt laimīgs, tad sabradās savā ceļā visu, kas to kavēs.
Osis ir egoists, bet nav skopulis un labprāt dalās visā, kas viņam pieder. Viņš vēlas, lai par viņu rūpējas un domā. Dzīvos tikai tādos apstākļos, kādus pats sev izvēlēsies. Viņš nav vājas gribas cilvēks. Osim ir attīstīta pienākuma apziņa. Viņš lepojas ar saviem panākumiem un ir patmīlīgs attiecībā uz savu laimi.
Osis ir inteliģents, izdomas bagāts un ar attīstītu intuīciju. Viņš ir saprātīgi vērīgs un vienmēr mazliet spēlējas ar likteni. Osis allaž ir labvēlīgs, viņa ēnā var droši paslēpties.
Osis reti kļūdās savas kopdzīves veidošanā, visbiežāk tā viņam izdodas. Viņš prot izvēlēties un izsver visus "par" un "pret". Mīlestībā Osis ir tālredzīgs, samērā uzticīgs un apveltīts ar apbrīnojamām priekšnojautas spējām.
Osis ilgi atceras apvainojumus un nodarītu pārestību. Viņš gan spēj piedot, bet nespēj aizmirst.
Dzīvesbiedram, ja tas mīl mierīgu dzīvi, jāizvairās no situācijām, kurās tiek aizskarta Oša patmīlība un pašcieņa.
Osis bieži dara divus vai pat vairākus darbus vienlaikus, un viņa smadzenes ir spējīgas strādāt ilgstoši, bet tikai tad, ja ir redzams gala iznākums. Osim jāatceras, ka vienmēr un visam ir nepieciešama mēra izjūta.