piektdiena, 2016. gada 22. janvāris

Kodes

   Vairākiem lasītājiem mieru nedod drēbju kodes.
   ŠĪS kodes ir nelieli kožu dzimtas (Tineidae) tauriņi. Mātītes dēj olas galvenokārt slēptās ar drēbēm pieblīvētās, nevēdinātās vietās, vilnas un kažokādu izstrādājumos. Kodes bojā arī skapjos novietotus neiztīrītus sintētiskos izstrādājumus.
   No olām izšķiļas tārpveidīgi kāpuri, kas ir galvenie izstrādājumu postītāji. No sagrauzumiem kāpuri ap sevi veido apvalku, kurā uzturas visu attīstības periodu. Pieauguši kāpuri ir 7 - 9 mm gari, bālgani ar brūni dzeltenām galvām. Tie iekūņojas barošanas vietā un pēc 8 - 30 dienām izlido jaunās kodes. Pieaugušiem īpatņiem mutes daļas ir reducētas un barību neuzņem, tamdēļ cīņa ar lidojošām kodēm ir maznozīmīga, jo dienā lido tikai tēviņi un mātītes pēc olu izdēšanas.
   Vispirms jāieved kārtība drēbju plauktos un skapjos. Vismaz divas reizes gadā visas drēbes no skapjiem jāizvāc, jāiztīra plauktos sakrājušies putekļi. Pēc tam plauktos izsmidzina preparātu «Antimoļ».
   Tīrus vilnas izstrādājumus satin avīžu papīrā (kodēm nepatīk tipogrāfijas krāsu smarža), ievieto polietilēna maisiņos un liek skapjos.
   Kažokādas pirms novietošanas skapī ieteicams apstrādāt. No šķiltavu benzīna, ko pārdod saimniecības preču veikalos, un kartupeļu cietes taisa putriņu, to nekavējoties (benzīns ātri iztvaiko!) ierīvē kažokādā, stingri izrīvē un, kad benzīns iztvaikojis, cieti no kažokādas izpurina. Īpaši efektīvs šis paņēmiens ir gaišu kažokādu tīrīšanai. Protams, jāievēro ugunsdrošības noteikumi.
   Skapjos starp plauktiem un drēbēm var novietot vaivariņu, biškrēsliņu, madaru lakstu slotiņas.

S. Bērziņa,
bioloģe

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru